DİJİTAL BASKI

Bütün baskı sistemleri gibi grafik-baskı-baskı sonrası adı altında 3 aşamada dijital baskı işlemi yerine getirilmektedir.
Dijital baskıda baskı öncesinde artık film kullanılmıyor. Banyo yok, tarama yok, deneme çekimleri yok. Görüntü fotoğraf makinesinden bilgisayara, oradan da direkt olarak baskıya aktarılıyor. Bu durumda düşük tirajlı işlerin maliyeti otomatik olarak çok aşağıya çekilmiş olduğu için özellikle ofset baskıya kıyasla tercih nedeni olmaktadır. Bunun yanında düşük tirajlı işlerde zaman yönünden de çok fazla avantajları bulunmaktadır.
Dijital sistemle ister 1 adet, ister 1000 adet baskı yapmak mümkün olduğu için, bizim sabit maliyetler dediğimiz unsurları ortadan kaldırmak çok önemlidir.
Aryan Matbaacılık sektörde kaliteyi artırma amacıyla, matbaa sanatları ve teknolojileriyle ilgisi olan herkesle bilgi birikimini paylaşmak istemektedir. Bu sayfalar üzerinde yer alan bilgiler siz değerli müşterilerimizin bizden teklif isterken ya da grafik tsarımcıların tasarımlarını yaparken dikkat edeceği püf noktaları içermektedir.

Renk Ayrımı

Pantonede C ler Kuşe, U lar Hamur için kullanılır.
Serigraf baskı yapılırken filmin en fazla 70 dpi çözünürlükte olması gerekir. İçten yapışmalı sticker için filmin ters emilsiyonlu olması gerekir.
Ofset baskıda film alınırken kullanılan kağıt kuşe olursa tram en az 80, hamur kağıt kullanılırsa tram en az 60 olmalıdır.
Özel kesimli işlerde film montajlı çıkıyor ise ara payları en az 3mm olmalıdır.

Kağıt

- 57x82 ebadın 170 gr. üzerinde gramajı yoktur.
- Sert kapakta 170 gr. altı olmaz.
- Bristol ve bazı Özel kağıtların ön ve arka yüzeyi farklıdır.
- Bristol kağıdın standart ölçüsü 70x100 dür. (Özel ebatlar hariç)

Baskı

Zeminli işlerde işin kurumasını çabuklaştırmak için ve çizilmesini önlemek için vernik yapılması gerekir. Eğer bir işte gümüş yada altın yaldız kullanıldıysa mutlaka vernik veya laminasyon yapılmalıdır.

Laminasyon

- 135 gr. altı selofan olmaz.
- Özel kağıtlara selefon yapılamaz. Lokal Lak olabilir.
- Sıvamalı işlerde Laminasyon yapılması gerekir.
- Koyu zeminli işlerde kırım yerlerinden çatlamayı önlemek için selefon yapılır.
- Lak ve vernik çatlamayı engellemez.

Cilt

- Amerikan Cilt yapılırken kapak Ö+A Selefon olmaz. Sadece Ön Selefon yapılır. (Amerikan Cilt yaparken kapağa mutlaka laminasyon yapmak gerekir aksi halde iş çizilir.)
- Sıvamada en az 170 gr kullanılır.
- Tel dikiş yapılabilmesi için forma düzeninde ve 4 ün katları olması gerekir.
- Kapak takmada (Amerikan Cilt) 170 gr. altı kapak olmaz.
- Yan kağıt olarak zemin atılmış kuşe kullanılmamalıdır. Eğer kullanılırsa da selefon yapılması gerekir. Aksi takdirde çatlama yapar. 1. Hamur kağıt önerilir. (En az 160 gr)